بیتکوین در روسیه رکورد زد – معامله ارزهای دیجیتال 20 درصد بالاتر

قیمت بیتکوین در روسیه

به گزارش روز ارز، پس از تحریم های مختلف علیه روسیه امروز شاهد اتفاق عجیبی بودیم، در حالی که بیتکوین در بازارهای جهانی با قیمت حدودی 38000 تا 39000 دلار در حال معامله است،بیتکوین در روسیه و در صرافی روسی Indx.ru با قیمت 48300 یعنی با اختلاف حدود ۱۰ هزار دلار در حال معامله است، این اتفاق برای سایر ارزهای دیجیتالی که در این صرافی معامله می شوند نیز افتاده است.

قیمت بیتکوین در روسیه
تصویر فوق در تاریخ ۱۷ اسفند ساعت ۱۵:۱۴ دقیقه گرفته شده است

اختلاف قیمت بیتکوین در صرافی روسی Indx

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید بیتکوین در مقابل WMZ که همان دلار وبمانی است با قیمت ۴۸۳۰۰ دلار در حال معامله است. همینطور سایر ارزهای دیجیتال نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند. در لیست زیر به مقایسه قیمت ارزهای مختلف در بازار جهانی و در صرافی روسی Indx میپردازیم:

  • قیمت بیتکوین در بازار جهانی: 38,900 دلار   –    قیمت بیتکوین در ایندکس: 48,300 دلار
  • قیمت اتریوم در بازار جهانی: 2,500 دلار   –    قیمت اتریوم در ایندکس: 3,200 دلار
  • قیمت لایت کوین در بازار جهانی: 100 دلار   –    قیمت لایت کوین در ایندکس: 126 دلار
  • قیمت بایننس کوین (BNB) در بازار جهانی: 386 دلار   –    قیمت بایننس کوین (BNB) در ایندکس: 479 دلار
  • قیمت ریپل در بازار جهانی: 72 سنت –    قیمت بیتکوین در ایندکس: 90 سنت

صرافی Indx.ru یا Indx.money چیست

صرافی ایندکس یک صرافی روسی و یکی از خدمات زیرمجموعه کمپانی وبمانی است که کاربران میتوانند در آن ارزهای دیجیتال و همچنین سهام کمپانی های معروف نظیر اپل،‌ یاندکس، مایکروسافت، گوگل و … را خرید و فروش کنند. ارز پایه این صرافی دلار وبمانی یا WMZ است و تمام معاملات بر پایه این ارز انجام می شوند.

علت اختلاف قیمت در صرافی ایندکس

پس از اعلام تحریم های جهانی علیه روسیه، وبمانی به شدت کاهش پیدا کرد به طوری که حتی در ایران نیز خرید و فروش وبمانی با ۶ یا ۷ هزار تومان پایینتر از دلار معامله می شود و در واقع این دلیلی است که قیمت بیتکوین در روسیه و به طور خاص در صرافی ایندکس با اختلاف ۲۰ درصد بالاتر از قیمت جهانی در حال معامله است، به عبارت دیگر قیمت دلار وبمانی (wmz) اکنون معادل ۱ دلار نیست و قیمتی بین 70 تا 80 سنت دارد این موضوع به این معناست شما با فروش ۱ بیتکوین در حال حاضر ۴۸ هزار دلار وبمانی (wmz)  دریافت میکنید نه دلار واقعی که اگر بخواهید آن را به عنوان مثال به تتر تبدیل کنید 38,600 تتر دریافت خواهید کرد زیرا در حال حاضر هر تتر معادل 1.2414wmz است و نسبت 1 به 1 ندارد.

ممکن است به اشتباه فکر کنید میتوانید بیتکوین را با قیمت کمتر در بایننس بخرید و به دلیل اختلاف قیمت بیتکوین در روسیه در صرافی ایندکس ۱۰هزار دلار بیشتر بفروشید اما توجه کنید که در صرافی ایندکس قیمت بیتکوین بر اساس دلار وبمانی است نه دلار واقعی،‌ این نکته تریدر هایی که به دنبال موقعیت Arbitrage هستند را به اشتباه می اندازد. هرچند ممکن است در آینده معاملات وبمانی با نسبت ۱ به ۱ با دلار انجام شود که با توجه به جنگ روسیه و اکراین و تحریم های علیه روسیه در حال حاضر بعید به نظر میرسد.