دوازده اصطلاحی که یک تریدر کریپتوکارنسی باید بداند

تریدینگ کگریپتوکارنسی
اصطلاحات کریپتوکارنسی

تازه واردان به دنیای تریدینگ کریپتوکارنسی به دلیل عدم اشنایی با اصطلاحات خاص این زمینه سردرگم می شوند. FUD چیست؟ HODL چیست؟…اما نترسید، برای هر اصطلاحی توضیحی ساده وجود دارد.

آنچه در اینجا بررسی می کنیم:

 • Fear, Uncertainty and Doubt (FUD) : ترس و عدم اطمینان و تردید.
 • Fear of Missing Out (FOMO) : ترس از دست دادن در زمان خرید.
 • HODL: خرید سهم و نگه داشتن آن برای مدت طولانی.
 • BUIDL: ساختن یک سیستم مالی بدون توجه به تغییرات.
 • Secure Asset Fund for Users (SAFU): سرمایه ها امن است.
 • Return on Investment (ROI): بازگشت سرمایه.
 • All Time High (ATH): بالاترین قیمت ثبت شده تا کنون.
 • All Time Low (ATL): پایین ترین قیمت ثبت شده تا کنون.
 • Do Your Own Research (DYOR): تحقیقات شخصی خود را انجام دهید. اعتماد نکنید فقط تایید کنید.
 • Due Diligence (DD): دقت نظر داشتن، انسان های باهوش بر اساس واقعیت ها تصمیم می گیرند.
 • Anti Money Laundering (AML): مبارزه با پولشویی.
 • Know Your Customer (KYC): هویت مشتری خود را بشناسید.

فرقی نمی کند که شما در بورس کار کنید یا تریدر فارکس یا کریپتوکارنسی ها باشید، در هر صورت شما به دفعات اصطلاحات تریدینگ را می شنوید. اکنون می پردازیم به توضیح تعدادی از مهم ترین اصطلاحات تریدینگ:

1- Fear, Uncertainty and Doubt (FUD) : ترس و عدم اطمینان و تردید

FUD انحصارا یک اصطلاح تریدینگ نیست اما اغلب در بازارهای مالی به کار می رود که در واقع یک استراتژی است که هدف آن انتشار اطلاعات نادرست در مورد یک شرکت، محصول یا پروژه خاص و از بین بردن اعتبار آن و در پی آن، کاهش قیمت آن سهام و به دست آوردن سود است. در بسیاری از موارد، اطلاعات غلط از آب در می آید، گرچه در بعضی موارد نیز درست است. ولی همیشه همه جوانب را در نظر بگیرید و به انگیزه مردم از اشتراک نظراتشان فکر کنید.

2- Fear of Missing Out (FOMO) : ترس از دست دادن در زمان خرید

این اصطلاح در واقع ترسی است که باعث می شود سرمایه گذاران به خرید یک سهام هجوم بیاوردند، یعنی ترس از دست دادن فرصت سود کردن. تعداد زیادی از مردم میتوانند باعث تغییرات قیمت شوند. این ترس در سرمایه گذارن از یک دارایی به دارایی دیگر نشانه ای از مراحل بعدی بازار صعودی یا بازار گاوی است.

3- HODL: خرید سهم و نگه داشتن آن برای مدت طولانی

هودل اصطلاحی است که از غلط املایی HOLD به معنای نگه داشتن گرفته شده است. این کلمه اولین بار در یک انجمن به نام بیتکوین تاک در سال 2013 به کار رفت. در اصل استراتژی خریدن و نگه داشتن کریپتوکارنسی (علی رغم افت قیمت) برای مدت طولانی است و برگرفته از بازار سنتی است. این سرمایه گذاران سعی می کنند سهام های زیر قیمت را خریداری کنند. بسیاری آنرا برای بیت کوین انتخاب می کنند که بسیار سودآور بوده است. اگر طی پنج سال گذشته هر هفته فقط ده دلار بیت کوین خریداری کرده باشید، تاکنون سرمایه شما بیش از هفت برابر شده است.

4- BUIDL: ساختن یک سیستم مالی بدون توجه به تغییرات

اصطلاح مشتق شده از HODL است و توصیف کننده معتقدان واقعی به صنعت کریپتوکارنسی است که صرف نظر از نوسانات قیمت به ساخت و ساز اکوسیستم خود ادامه می دهند و به آنچه که بلاکچین و کریپتوکارنسی به جهان عرضه می کنند اهمیت می دهند و در جهت تحقق آن فعالیت می کنند، ذهنیت طولانی مدت دارند و اعتقاد دارند این سیستم در آینده به میلیاردها نفر خدمت خواهد کرد.

5- Secure Asset Fund for Users (SAFU):صندوق سهام امن برای کاربران

مدیر عامل بایننس، آقای چانپنگ ژائو، اصطلاح SAFU را معرفی کرد که مخفف Secure Asset Fund for Users است به این معنا که دارایی ها در هنگام ارتقای پلت فرم بایننس در امان هستند. در واقع یک صندوق سرمایه اضطراری است که با ده درصد هزینه های تریدینگ تامین می شود. این مبالغ در کیف پول سرد جداگانه ذخیره می شود.

6- Return on Investment (ROI): بازگشت سرمایه

روشی است با آن می توان بازدهی یک سرمایه گذاری و بازگشت سرمایه را بدست آورد و سرمایه گذاری های مختلف را با هم مقایسه کرد. محاسبه ROI بدین صورت است:

هزینه اصلی سرمایه گذاری را از ارزش فعلی سرمایه گذاری کم  کنید، سپس آن عدد را بر هزینه اصلی تقسیم کنید.

فرض کنید شما بیتکوین را با قیمت6000 دلار خریداری کرده اید و قیمت اصلی بازار بیتکوین 8000 دلار است.

ROI= 8000-6000/6000

ROI= 0.33

این بدان معناست که سهام شما 33 درصد رشد داشته است.

برای مقایسه سرمایه گذاری های مختلف، شما به فاکتورهای دیگری نیاز دارید زیرا اعداد خام تصویر واضحی به شما نمی دهند. از جمله اینکه سرمایه گذاری شما چه ریسک هایی دارد؟ افق زمانی چیست؟ میزان نقد شوندگی چقدر است؟ آیا افت قیمت ها روی قیمت خرید تاثیر دارند؟

ROI به تنهایی معیار خرید نیست اما معیار خوبی برای سنجش عملکرد سرمایه گذاری شماست. محاسبه حجم معامله در بازگشت سرمایه بسیار مهم است.

7- All Time High (ATH): بالاترین قیمت ثبت شده تا کنون

این اصطلاح، بالاترین میزان ثبت شده دارایی است. وقتی که یک سهم به ATH می رسد تقریبا هر کسی که سهم را خریداری کرده است در سود است.

آیا شکستن ATH به معنای بالا رفتن همیشگی قیمت است؟ البته که خیر.

در سال دسامبر 2017 قیمت بیتکوین به 20000 دلار رسید. بعد از اینکه ATH به مقدار 19,798,86 دلار رسید بیتکوین در عرض چند روز حدود 45 درصد افت کرد. به همین خاطر است که مدیریت ریسک و استفاده از حد ضرر ضروری است.

8- All Time Low (ATL): پایین ترین قیمت ثبت شده تا کنون

نقطه مقابل ATH است یعنی کمترین قیمت سهم. شکستن ATL در یک سهم می تواند منجر به یک اثر مشابه با شکستن ATH شود ولی در جهت مخالف. چون در قیمت های پایین تر از ATL هیچ تاریخچه قیمتی وجود ندارد، ارزش بازار می تواند پایین و پایین تر برود. چون نقاط منطقی برای توقف رکود آن وجود ندارد. خرید کردن در این زمان بسیار پر خطر است. بسیاری از تریدرها منتظر تثبیت روند می مانند و خود را از ماندن در ضرر طولانی مدت دور می کنند.

9- Do Your Own Research (DYOR): تحقیقات شخصی خود را انجام دهید

اصطلاحی است که به تحلیل بنیادی ربط دارد. به این معنی که سرمایه گذران باید تحقیقات شخصی خود را انجام دهند و به دیگران متکی نباشند. در بازارهای کریپتوکارنسی اصطلاح “اعتماد نکن، تایید کن” یک اصطلاح رایج است.

10- Due Diligence (DD): دقت نظر داشتن

این اصطلاح دقت نظر است که تا حدودی به DYOR ربط دارد و تحقیقاتی است که یک شخص یا کمپانی منطقی باید قبل از انجام معامله، در مورد طرف دیگر معامله انجام دهد تا بتوانند ریسک های احتمالی را نسبت به سود مورد انتظار بسنجند. به همین صورت در مورد سرمایه گذاری نیز باید تحقیقات صورت بگیرد تا مطمئن شوند ریسک ها را در نظر گرفته اند.

11- Anti Money Laundering (AML): مبارزه با پولشویی

مجرمان همیشه دنبال راهی برای پنهان کردن منبع درآمدهایشان هستند. بخاطر پیچیدگی بازارهای مالی راه های متفاوتی ممکن است برای آنها وجود داشته باشد که مسیر دنبال کردن منبع اصلی را بسیار مشکل کند. AML یک سری قوانین و  مقررات است که به جلوگیری از مشروع جلوه دادن درآمدهای نامشروع کمک می کند. قوانین AML به موسسات مالی مثل بانک ها برای مشاهده انتقالات مشتریان خود و گزارش فعالت های مشکوک نیاز دارد.

12- Know Your Customer (KYC): هویت مشتری خود را بشناسید

خط مشی های KYC عموما یک بخش از سیاست های ضد پولشویی(AML) گسترده تر است. مبادلات سهم و پلت فرم های تریدینگ باید با خط مشی های ملی و بین المللی مطابقت داشته باشند. موسسات تسهیل کننده تریدینگ هویت مشتریان خود را تایید می کنند.

 

سخن نهایی:

اکنون اصطلاحات مورد نیاز را می دانید. هنوز مشتاق یاد گرفتن درباره اصطلاحات تریدینگ کریپتوکارنسی هستید؟ دیگر مقالات سایت اختصاصی روزارز را مطالعه کنید.